Niezależny samorządny związek zawodowy

Wybierz kierunek solidarność

pl ua

Przewodniczący Marian Król zasłużony dla Miasta Świdnika

Rada Miasta Świdnik, na posiedzeniu 7 lutego br., zdecydowała o przyznaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Świdnika i tytułów Zasłużony dla Miasta Świdnika. Wśród wyróżnionych znalazł się Przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” Marian Król.

Ponadto uhonorowano także Andrzeja Sokołowskiego, Stanisława Pietruszewskiego, Bolesława Karczmarczyka i Adama Oleszka. Wszyscy wyróżnieni związani są z niepodległościowymi tradycjami NSZZ „Solidarność” PZL-Świdnik i aktywnością podczas wydarzeń Świdnickiego Lipca 1980 oraz działalnością w podziemnej „Solidarności”. Za przyjęciem wniosków zagłosowało jednomyślnie 18 obecnych na sesji radnych.

„Marian Król jest związany ze Świdnikiem i WSK „PZL-Świdnik” od 1976 r. Pracował w wydziale 340, brał aktywny udział w strajku  w WSK w lipcu 1980 r. i w strajku okupacyjnym po wprowadzeniu stanu wojennego. Po pacyfikacji zakładu włączył się w budowanie podziemnej komisji NSZZ „Solidarność” i wykazał się bardzo aktywną pracą w jej strukturach. W 1987 r. przejął kierownictwo nad podziemną Komisją Zakładową NSZZ „Solidarność” po  Bolesławie Karczmarczyku. W 1988 r. podziemna „Solidarność” podjęła inicjatywę powrotu do legalnego działania poprzez rejestrację w sądzie. Ówczesna władza odrzuciła taką możliwość. Po obradach Okrągłego Stołu, w lutym 1989 r. i przywróceniu NSZZ „Solidarność” do legalnego istnienia Marian Król został wybrany na stanowisko przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w WSK „PZL-Świdnik”. Funkcję tę pełnił przez kilka kadencji. Aktywnie włączył się w pierwsze demokratyczne, wygrane w Świdniku wybory samorządowe. KM NSZZ „Solidarność” pod jego kierownictwem wykazała się wielką aktywnością w obronie istnienia WSK „PZL-Świdnik”, który kilka razy znalazł się na granicy likwidacji. Dzięki jego osobistym działaniom politycznym na szczeblu rządowym i umiejętnemu  kierowaniu akcjami strajkowymi oraz licznymi protestami zdeterminowanej załogi WSK, Marian  Król przyczynił się do zachowania istnienia i rozwoju zakładu. Z jego inicjatywy powstał pierwszy w Świdniku SKOK w WSK „PZL-Świdnik”. Jest też inicjatorem upamiętniania historii poprzez obchody wydarzeń Świdnickiego i Lubelskiego Lipca ’80 oraz organizację Biegu Lubelskiego Lipca. Od kilku kadencji Marian Król jest przewodniczącym Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” w  Lublinie.” – uzasadniał wniosek Kazimierz Bachanek.

Sam wyróżniony podkreślał: – Jestem wdzięczny za otrzymane dzisiaj wyróżnienie zwłaszcza, że dzieje się to w 45-lecie powstania związku, któremu poświęciłem całe życie, ale jednocześnie wiele od niego dostałem. Kiedy od 1986 roku odbudowywaliśmy organizację związkową, w ośmiotysięcznym zakładzie składkę płaciło 560 osób. Czuło się społeczne zmęczenie. Wtedy nie było już wyroków sądowych tylko przetrzymywanie na 48 godzin, ale oczywiście nie wiedzieliśmy jeszcze, jak się to wszystko skończy. „Solidarność” jest dla Świdnika wartością szczególną. PZL jest jedynym chyba w Polsce zakładem, który w lipcu i sierpniu 1980 roku strajkował i do dzisiaj istnieje. To „Solidarności” przypadła rola obrony miejsc pracy w czasach transformacji gospodarczej, kiedy PZL był zakładem widmem, bez perspektyw wobec braku płatności za śmigłowce eksportowane przez dwa lata do Rosji. Ale musieliśmy się bronić i przetrwać. Słowa „Solidarność” i Świdnik bardzo wiele wtedy w Polsce znaczyły i otwierały mi, jako przewodniczącemu związku, wszystkie drzwi. Dzięki temu, jak się to u nas mówi, udało się „załatwić” przekształcenie firmy w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, dokapitalizowanie jej akcjami KGHM Polska Miedź, umorzenie kilkuletnich należności wobec ZUS. Nawet w konieczności dokonania drastycznej redukcji zatrudnienia, żaden pracownik nie został wyrzucony na bruk, każdy otrzymał zabezpieczenie materialne. Nie przypisuję sobie tych zasług, bo wiem, że za mną stała wielka wartość „Solidarności”, a ja byłem tylko narzędziem.

Więcej na temat wszystkich uhonorowanych tutaj >>>

Skip to content