Niezależny samorządny związek zawodowy

Wybierz kierunek solidarność

pl ua

Wolontariat Solidarności

Wolontariat sportowy to dość specyficzna gałąź wolontariatu. Polega na osobowym wsparciu organizatorów imprezy sportowej. Wolontariusze są nam potrzebni podczas zabezpieczenia trzech masowych imprez biegowych. Lubelska Biegowa Triada Pamięci to rozpoznawalny znak NSZZ „Solidarności” w Regionie Środkowo-Wschodnim. Pracujemy na trasie, stracie i mecie, a także w biurach zawodów w Lublinie. Rzadko kiedy można wpaść, aby pomóc nam tzn. „na godzinkę”. Wolontariusze pomagają przed i po w przygotowaniu stref startu/mety. Wasza pomoc jest nam bardzo potrzebna. Łącznie współpracuje z nami blisko 400 wolontariuszy sportowych.  

Zgłoszenia/kontakt:

tel. 81 53 208 11

bieg.lublin@solidarnosc.org.pl

Zadania wolontariusza

Nawet osoby oglądające sport regularnie nie są w stanie sobie dokładnie wyobrazić, jak  wygląda impreza masowa od strony organizacyjnej i bezpieczeństwa. Jakie wielotorowe działania wykonują pracownicy Regionu i wolontariusze. Różnią się one oczywiście i mają związek z dyscypliną sportową, w tym wypadku biegami, ale są pewne standardowe role i przypisywane wolontariuszom zadania.  Te najbardziej typowe to:

Wolontariusz informacyjny/ Obsługa Kibiców – główne obowiązki to wsparcie zawodników i kibiców w strefie startu i mety, kierowanie na właściwe trybuny, udzielanie informacji.

Centrum Bezpieczeństwa – zabezpieczenie tras biegowych. Uzupełnienie zespołów medycznych. Obsługa strefy odpoczynku i relaksu.

Strefa żywienia – podawanie napojów i pakietów żywieniowych na trasie półmaratonu. Wsparcie medyczne w sytuacji konieczności udzielenia nagłej pomocy zawodnikom w kryzysie. Wydawanie pakietów żywieniowych na mecie.

Organizacja strefy mety – wsparcie w przygotowaniu strefy, wydawanie medali ukończenia biegu, odbiór zwrotnych numerów startowych.

Jak widzicie wolontariusze podczas imprez biegowych Lubelskiej „Solidarności” pełnią liczne, odpowiedzialne i ważne funkcje, a spektrum zadań jest bardzo szerokie. Zawsze działają pod okiem organizatora.

Rekrutacja

Początek rekrutacji ogłaszany jest na stronie wydarzenia/organizatora, ewentualnie na  profilach społecznościowych. Warto je śledzić, żeby nie przegapić terminu. Czyli najpierw należy się zorientować, że dane zawody będą, gdzie i kiedy. Lubelska „Solidarność” zaprasza do współpracy w terminach:

– każda pierwsza sobota czerwca – Bieg „Solidarności” i PKO Półmaraton Solidarności;

– każda druga sobota września – Mila Pamięci Ofiar Komunizmu;

– 11 listopada każdego roku – Lubelski Bieg Niepodległości.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
Skip to content