Za nami 32. Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”. Otworzyliśmy jubileusz 45. rocznicy NSZZ „Solidarność”
W sobotę 7 czerwca br. odbył się 32. Bieg Solidarności. Zmagania upamiętniły wydarzenia „Lubelskiego Lipca 1980” oraz 45. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”.
– Przypominanie historii „Lubelskiego Lipca 1980”, masowych strajków robotniczych na Lubelszczyźnie jest naszym obowiązkiem. Te wyjątkowe okupacyjne strajki i protesty przyniosły oczekiwane przez lata zwycięstwo nad komunistycznym reżimem. Mieszkańcy Lubelszczyzny dali początek bezkrwawej Polskiej Drogi do Wolności. Stoczniowcy odrobili po nas lekcję skutecznych strajków, wybuchł sierpień 1980 na Wybrzeżu i Śląsku i powstała „Solidarność”, upadł mur berliński i cały komunistyczny blok wschodni – podkreśla Marek Wątorski, przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.
– Co roku, w pierwszą sobotę czerwca, promujemy lubelską historię, „Solidarność” i zdrowy styl życia. Jesteśmy na mapie biegowej Polski nieprzerwanie od 1993 roku – przyznaje Marek Wątorski.
Rywalizacja sportowa tym razem przebiegała na stadionie lekkoatletycznym przy alei Piłsudskiego 22 w Lublinie. Uczestniczyli w niej najmłodsi biegacze w wieku przedszkolnym, a nawet młodsi, uczniowie szkół podstawowych, zawodnicy niepełnosprawni, a także rodzice i nauczyciele. W 4. Lubelskim Biegu Rodziców i Nauczycieli zawodnicy rywalizowali o puchar Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.
Na starcie pojawiło się około 700 uczestników, rywalizacja odbywała się na dystansach sprinterskich, wszystko rozegrało się w eliminacjach i biegach finałowych. Zawodnicy rozegrali 44 biegi, startując co pięć minut. Był też 45. „symboliczny bieg”, podczas którego wszyscy obecni na stadionie, pokonując dystans 300 metrów, uczcili pamięć bohaterów Lubelskiego Lipca 1980.
– Solidarnościowa zabawa bieganiem dała moc przeżyć i dużo uśmiechu począwszy od przedszkolaków, poprzez młodzików, zawodników niepełnosprawnych, a także rodziców i nauczycieli. To wyjątkowy sposób na łączenie pokoleń z historią w tle – podkreśla przewodniczący Marek Wątorski.
Bieg rodziców i nauczycieli wygrała Edyta Masternak. – Jestem nauczycielką. Biegło się świetnie, chociaż byłam zszokowana tak krótkim dystansem, bo w ubiegłych latach było trochę dłużej. Biegam na orientację w AZS UMCS Lublin. Nie był to mój dystans, ani podłoże. Ale była zabawa i tradycja – mówiła.
Fala protestów określanych mianem Lubelskiego Lipca rozpoczęła się 8 lipca 1980 roku od strajku w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego Świdnik (dziś PZL-Świdnik) na Wydziale Obróbki Mechanicznej z powodu podwyżek cen żywności. Po trzech dniach komitet postojowy podpisał porozumienie z władzą – było to pierwsze pisemne porozumienie zawarte pomiędzy przedstawicielami pracowników a władzą PRL.
Protesty jednak nie ucichły, wręcz przeciwnie, zaczęły wybuchać w kolejnych zakładach pracy. Zastrajkowały Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Azotowe Puławy czy Polskie Koleje Państwowe w Lublinie – łącznie ponad 170 zakładów pracy na Lubelszczyźnie.
Podwyżki cen niektórych gatunków mięsa i wędlin, które 1 lipca 1980 wprowadził rząd PRL, były nie do przyjęcia dla mieszkańców województwa lubelskiego, gdzie płace należały do jednych z niższych w kraju. Ostatecznie protesty na Lubelszczyźnie zakończyły się 24 lipca i stały się pewnego rodzaju wzorem dla strajków na Wybrzeżu w Sierpniu 1980 roku.
Zdaniem Marcina Dąbrowskiego, badacza historii Lubelskiego Lipca 1980, bez lubelskich protestów wydarzenia w kraju latem 1980 roku mogły potoczyć się w zupełnie inny sposób i być może nie doszłoby do polskiego Sierpnia 1980 na Wybrzeżu, podpisania porozumień społecznych, a w konsekwencji do przełomu politycznego i powstania NSZZ „Solidarność”.
Partnerzy wydarzenia:
Województwo Lubelskie w ramach programu „Warto być Polakiem”


Miasto Lublin

MPK Lublin

Patronat honorowy: Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Marszałek Województwa Lubelskiego, Wojewoda Lubelski, Prezydent Miasta Lublin




Współorganizator: Instytut Pamięci Narodowej Oddział Lublin

Organizator: Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” i Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”


Szczególne podziękowania dla wolontariuszy, wspierających organizację Biegu Solidarności: Uczniów Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz 27. Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru w Lublinie, a także członków NSZZ „Solidarność” z naszego Regionu.
