„Z dumą biegam w Lublinie” – 32. Bieg Solidarności
7 czerwca br., podczas 32. Biegu Solidarności, biegacze upamiętnią „Lubelski Lipiec 1980” i 45. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”. Do biegania w Lublinie, podczas konferencji prasowej, zaprosił Marek Wątorski – Przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” i Dyrektor Biegu. Podczas spotkania z dziennikarzami Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego reprezentował Jacek Żak – Dyrektor Departamentu Promocji Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, natomiast w imieniu Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka do biegania zachęcał Zdzisław Niedbała.
Biegi dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, biegi zawodników niepełnosprawnych oraz 4. Bieg rodziców i nauczycieli o puchar Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy to największa impreza biegowa na Lubelszczyźnie.
– Ideą biegu jest coroczne przypominanie historii Lubelskiego Lipca 1980. Strajki robotnicze to wyjątkowe wydarzenie, które przyniosło zwycięstwo protestujących nad komunistycznym reżimem. Lubelszczyzna dała początek Polskiej Drogi do Wolności. A potem był sierpień 1980, powstała „Solidarność”, upadł mur berliński i cały komunistyczny blok wschodni.
Rywalizację sportową o godz. 8:00 otworzy 4. Lubelski Bieg Rodziców i Nauczycieli o puchar Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy. Nie zabraknie oferty zabaw dla najmłodszych z lubelską „Solidarnością”. Czekamy także na kibiców, możecie świętować 45 urodziny „Solidarności” razem z biegaczami – mówi Przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” Marek Wątorski
– Cieszymy się że dzięki promocji zdrowego stylu życia idea Biegu Solidarności w Lublinie trwa nieprzerwanie od 1993 roku. W powszechnym przekazie po 1989 roku nie chciano przyjąć do wiadomości, że przed wydarzeniami sierpniowymi na wybrzeżu był Lubelski Lipiec 1980. To w Świdniku, 11 lipca 1980 roku, podpisano pierwsze porozumienie w PRL-u ze strajkującymi robotnikami. To wydarzenie dało początek ogromnej fali strajków, które wstrząsnęły Polską i Europą Wschodnią. Dzięki temu powstała „Solidarność” – podkreśla przewodniczący.
Kilka informacji dla wszystkich zawodników:
– bieg odbędzie się 7 czerwca br. na bieżni stadionu lekkoatletycznego, al. Piłsudskiego 22.
– zapisać się na zawody można mailowo – bieg.lublin@solidarnosc.org.pl – lub osobiście w biurze. Zapisy w dniach 26 maja-4 czerwca 2025 r.
– odbiór numeru startowego na podstawie oświadczenia wypełnionego przez uprawnione osoby
– w poszczególnych kategoriach biegowych obowiązuje limit zawodników
– numer startowy jest zwrotny
– nagrody rzeczowe za zajęcie miejsc 1-3
– obecność zawodników podczas ceremonii dekoracji obowiązkowa
– nagroda specjalna organizatora losowana na stadionie ok. godz. 12:00
Jako pierwsi wystartują najstarsi – rodzice i nauczyciele oraz młodzież ze szkół podstawowych kl. 5-8 – i będą mieli do pokonania dystans 300 m. Nowością są biegi eliminacyjne – po dwa biegi eliminacyjne w każdej kategorii biegowej, odrębnie dla kobiet i mężczyzn – obowiązuje limit 14 zawodników. Do biegu finałowego kwalifikują się zawodnicy, którzy w biegu eliminacyjnym zajęli miejsca od 1 do 7.
Najmłodsi z kolei w Biegu Krasnali spróbują swoich sił na dystansie 100 m. W każdej z kategorii może wystartować po 30 zawodników. Specjalnie dla przedszkolaków zostaną przygotowane pamiątkowe koszulki.
Startujący w Biegu Młodzików – uczniowie szkół podstawowych z klas 1-4 – przebiegną dystans 200 m. Obowiązuje limit 30 zawodników.
Imprezę sportową zakończą najstarsi biegami finałowymi.
Ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom nastąpi ok. godz. 11:45.
Partnerem Wydarzenia jest Województwo Lubelskie w ramach programu „Warto być Polakiem”


Partner wydarzenia: Miasto Lublin

Organizatorzy: Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” i Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”


Współorganizator: Instytut Pamięci Narodowej Oddział Lublin

#Lubelskie #WartobyćPolakiem #KierunekLubelskie #BiegSolidarności #LubelskiLipiec1980
