Niezależny samorządny związek zawodowy

Wybierz kierunek solidarność

pl ua

W obronie bezpieczeństwa zdrowotnego Lubelszczyzny

Delegaci, podczas 32. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, przyjęli stanowisko dotyczące przeciwdziałania zapaści opieki zdrowotnej na Lubelszczyźnie. Domagają się od rządu Rzeczpospolitej Polskiej  zaprzestania działań, które powodują degradację Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Św. Jana z Dukli i prowadzą do upadku tej placówki oraz obniżenia jakości opieki nad pacjentami onkologicznymi na Lubelszczyźnie. Warto dodać, że lubelski COZL to wiodący ośrodek onkologiczny ze stopniem SOLO 3 w Krajowej Sieci Onkologicznej.

Obecny Rząd RP nie podtrzymał decyzji o dofinansowaniu projektu Rozbudowa Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli o Ośrodek Profilaktyczno-Diagnostyczny dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z subfunduszu infrastruktury strategicznej, będącego częścią Funduszu Medycznego, mającego na celu poprawę standardów opieki zdrowotnej i jakości życia Polaków. Również w ramach konkursu Ministerstwa Zdrowia na finansowanie inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) przedsięwzięcie zgłoszone przez COZL: Modernizacja infrastruktury Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie w celu poprawy dostępu i podniesienia jakości diagnostyki i leczenia onkologicznego w Województwie Lubelskim, choć zostało ocenione pozytywnie, to nie uzyskało rekomendacji do objęcia wsparciem w ramach KPO. Zmiana polityki Rządu RP wobec COZL na taką, która umożliwi rozwój placówki, podnoszenie jakości świadczonej przez nią opieki i utrzymanie stopnia SOLO 3 leży w interesie zarówno pacjentów, jak i zatrudnionych w niej pracowników.

Istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego Lubelszczyzny rodzi również powstrzymywanie się przez NFZ od dostrzeżenia potrzeby finansowania świadczeń z zakresu kardiochirurgii i zawarcia kontraktu z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Doprowadzi to w krótkim czasie do zamknięcia funkcjonującego Oddziału Kardiochirurgii i pogorszenia dostępności opieki nad pacjentami cierpiącymi na choroby układu krążenia na Lubelszczyźnie.

Powstanie Oddziału Kardiochirurgii zostało zainicjowane w marcu 2024 r. przy udziale organu założycielskiego szpitala, którym podobnie jak w przypadku COZL jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, w oparciu o aktualną mapę potrzeb zdrowotnych na lata 2022-2026, skonstruowaną z uwzględnieniem sytuacji epidemiologicznej oraz prognoz zapotrzebowania na łóżka szpitalne przedstawionych w uprzednich edycjach map. Konieczność zwiększenia dostępności do świadczeń z zakresu kardiochirurgii, wykazywana przez Urząd Wojewódzki, potwierdzała wysoka umieralność z powodu chorób układu krążenia z uwzględnieniem niewydolności serca i fakt, że kardiochirurgia zalicza się do dyscyplin medycyny, w których odnotowano najwyższe średnie obłożenie łóżek na Lubelszczyźnie.

Oddział został wyposażony w niezbędny sprzęt, pozyskano wysoko wykwalifikowaną kadrę medyczną i z początkiem 2025 r., dzięki zaangażowaniu ze strony pracowników i finansowaniu ze środków wewnętrznych szpitala, zaczęto przyjmować pacjentów – mieszkańców Lubelszczyzny i sąsiednich województw. Jednak brak kontraktu z NFZ powoduje zadłużanie szpitala, a przez to dalsze przetrwanie oddziału jest poważnie zagrożone.

Lubelszczyznę charakteryzuje wysoka zapadalność zarówno na schorzenia onkologiczne, jak na choroby układu krążenia, które stanowią najczęstsze przyczyny zgonów. Zamknięcie Oddziału Kardiochirurgii WSS im. St. Kard. Wyszyńskiego poważnie zagrozi bezpieczeństwu zdrowotnemu pacjentów kardiologicznych i aby do tego nie dopuścić, Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” przedstawi tę kwestię 23 maja br. na nadzwyczajnym posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Lublinie, apelując do NFZ i wskazując na potrzebę podjęcia pilnych, radykalnych działań, które zapewnią dalsze funkcjonowanie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Oddziału Kardiochirurgii dla dobra całej społeczności lokalnej.

Stanowisko ZR ws. bezpieczeństwa zdrowotnego Lubelszczyzny >>>

Skip to content