Niezależny samorządny związek zawodowy

Wybierz kierunek solidarność

pl ua

W hołdzie patronowi „Solidarności”

„(…) nie można za­dać ra­ny śmier­telnej cze­muś, co jest nieśmier­telne. Nie można uśmier­cić nadziei.” – mówił bł. ks. Popiełuszko W 39. rocznicę śmierci patrona „Solidarności” odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny. Uczestnicy uroczystości złożyli też kwiaty przed pomnikiem bł. ks. Jerzego, a Zarząd Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, na uroczystym posiedzeniu, przyjął apel, w którym zachęca do „(…) refleksji nad dziedzictwem ks. Jerzego Popiełuszki oraz innych Duchownych Niezłomnych. Oddajmy im hołd, a ich odwaga i oddanie niech staną się dla nas wzorem w dążeniu do sprawiedliwości, pokoju i prawdy.” W kościele św. Piotra Apostoła odbył się także koncert filharmoników wiedeńskich, w hołdzie bł. ks. Popiełuszce.

19 października 1984 r. ks. Jerzy, duszpasterz ludzi pracy, został zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Ks. Popiełuszko, pracując w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu był duszpasterzem robotników Huty Warszawa, służby zdrowia i nieoficjalnym kapelanem podziemnej „Solidarności”. Jego comiesięczne Msze za Ojczyznę gromadziły tłumy wiernych. Propagandyści reżimu gen. Wojciecha Jaruzelskiego nazywali je „seansami nienawiści” i uznawali za bezprawne wiece polityczne. Ks. Popiełuszko był oskarżany o polityczny fanatyzm, pomawiano go o malwersacje finansowe i niemoralne prowadzenie się.

19 października 1984 r. Popiełuszko wracał z Bydgoszczy, gdzie odprawił Mszę dla ludzi pracy w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników. W pobliżu wioski Górsk, na terenie niezabudowanym, zatrzymali go trzej funkcjonariusze IV Departamentu MSW, Grzegorz Piotrowski, Waldemar Chmielewski i Leszek Pękala.

Nie wiadomo dokładnie, co się wydarzyło od momentu porwania kapłana do chwili wrzucenia jego ciała do zalewu pod Włocławkiem. Prawdopodobnie Popiełuszko uciekł z samochodu podczas postoju przed hotelem Kosmos w Toruniu, ale esbecy go dogonili i pobili. Na podstawie sekcji zwłok potwierdzono, że był bity oraz związany w taki sposób, że przy każdym ruchu sznur zaciskał się wokół jego szyi. Wiele wskazuje na to, że zginął 19 października, zanim został wrzucony do Wisły. Zrekonstruowany podczas oficjalnego śledztwa przebieg wydarzeń z 19 października 1984 r. nadal budzi wątpliwości.

Treść Apelu z okazji Narodowego Dnia Duchownych Niezłomnych

19 października obchodzimy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Jest to czas, w którym wspominamy bohaterskich duchownych, którzy niezłomnie stawiali czoła represjom i prześladowaniom, broniąc wartości wiary, prawdy i wolności.

Wśród nich szczególne miejsce zajmuje błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko – kapłan, który oddał swoje życie, by służyć Ojczyźnie i ludziom.

Ks. Jerzy Popiełuszko jest symbolem odwagi i niezachwianej wiary. Jego kazania, pełne mądrości i prawdy, wzywały do solidarności, sprawiedliwości społecznej i obrony godności człowieka. W czasach komunistycznego reżimu Błogosławiony odważnie stawał w obronie prześladowanych i uciskanych. Jego przesłanie dotykało serc wielu ludzi, mobilizując ich do walki o wolność
i godność.

Dzisiaj, w 39. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, chcemy oddać hołd temu wielkiemu kapłanowi. Jego przesłanie wciąż inspiruje nas do działania. Za przykładem błogosławionego kapelana „Solidarności”, uczymy się, że wartość wolności i prawdy jest niezwykle cenna i wymaga od nas stałego działania w jej obronie.

W tym dniu zachęcamy do refleksji nad dziedzictwem ks. Jerzego Popiełuszki oraz innych Duchownych Niezłomnych. Oddajmy im hołd, a ich odwaga i oddanie niech staną się dla nas wzorem w dążeniu do sprawiedliwości, pokoju i prawdy.

Zarząd Regionu

Galeria foto >>>

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
Skip to content