Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności w Lublinie
W lubelskiej siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej,15 maja br., odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności – działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956–1989. To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego 27 osób, w tym 3 pośmiertnie, otrzymało wyróżnienie za swoją odwagę i walkę o wolność i niepodległość Polski.
Wydarzenie poprowadził dyrektor Oddziału IPN w Lublinie dr Robert Derewenda, a odznaczenia w imieniu Prezydenta RP wręczył dr hab. Krzysztof Szwagrzyk – zastępca prezesa IPN.
– Krzyż Wolności i Solidarności, który dziś zawisł na Państwa piersiach lub spoczął w dłoniach tych, którzy tej chwili już nie doczekali, jest symbolicznym wyrazem uznania Państwa Polskiego dla Państwa patriotycznych postaw. To również dowód pamięci o doznanych przed laty represjach i krzywdach – o zatrzymaniach, inwigilacjach, przesłuchaniach, usuwaniu z pracy, a także o tych najcięższych represjach, jakimi były aresztowania i wyroki sądowe – powiedział dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.
W imieniu odznaczonych przemówiła Alina Rynio, podkreślając jak ważne dla niej są właśnie wolność i solidarność, zawarte w tytule odznaczenia. Uroczystość była wzbogacona o występ chóru kameralnego „Beliniacy” działający przy Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w UMCS.
Lista osób odznaczonych:
Ryszard Bigoraj
Marek Ciołek-Poniatowski
Piotr Dudziak
Adam Frączyk
Antoni Gabryel
Piotr Paweł Gach
Janina Gawrysiak
Jacek Kot
Dariusz Kuźnia
Tadeusz Madała
Krystyna Murat
Paweł Nowacki
Zbigniew Obrośliński
Piotr Oleś
Bożena Pietras
Bożena Pik
Alina Rynio
Witold Stępniewski
Marek Szczepaniak
Krzysztof Śmigowski
Marek Wiśniewski
Maria Wrzeszcz
Zbigniew Tracichleb
Jerzy Zalewski
Pośmiertnie zostali odznaczeni:
Wacław Czajka
Zygmunt Naumiuk
Zbigniew Szpaczyński
Biogramy odznaczonych zostały opublikowane na stronie https://odznaczeni-kwis.ipn.gov.pl/
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.
Źródło: IPN
