„TAK dla religii i etyki w szkole!”. Oświatowa Solidarność apeluje o wsparcie inicjatywy
Rada Krajowa Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” apeluje do wszystkich członków Związku, sympatyków oraz całej społeczności oświatowej o aktywne wsparcie obywatelskiego projektu ustawy „TAK dla religii i etyki w szkole”, który ma na celu, jak przekazują związkowcy, zagwarantowanie rzeczywistego prawa rodziców i uczniów do wychowania w duchu wyznawanych wartości oraz przeciwdziałanie próbom marginalizacji lekcji religii i etyki w systemie edukacji publicznej.
Jak przekazuje przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” dr Waldemar Jakubowski, projekt ustawy stanowi odpowiedź na coraz częstsze działania władz państwowych i niektórych środowisk samorządowych zmierzające do ograniczenia lub eliminacji nauczania religii ze szkół publicznych, poprzez m.in. redukowanie liczby godzin, łączenie grup z różnych poziomów nauczania czy też pomijanie religii w planach organizacyjnych szkół.
– Jako NSZZ „Solidarność”, wierni naszej tożsamości, tradycji i wartościom chrześcijańskim, zdecydowanie sprzeciwiamy się takim praktykom, które godzą w prawa gwarantowane Konstytucją RP, Konkordatem oraz ustawą o systemie oświaty. Religia i etyka nie są przedmiotami „opcjonalnymi” – są istotnym elementem wychowania człowieka, kształtowania jego sumienia, tożsamości, wrażliwości moralnej i odpowiedzialności społecznej. Próby spychania tych przedmiotów na margines życia szkolnego są równoznaczne z odrzuceniem integralnego modelu wychowania, w którym wartości i zasady są fundamentem wspólnoty – podkreśla przewodniczący Jakubowski.
– Dlatego wzywamy: wszystkich członków NSZZ „Solidarność”, nauczycieli i wychowawców, rodziców i ludzi dobrej woli do zaangażowania się w akcję zbierania podpisów pod projektem ustawy „TAK dla religii i etyki w szkole” oraz do informowania społeczności lokalnych o znaczeniu tego projektu dla przyszłości polskiej szkoły. Nie pozwólmy, aby w imię fałszywie pojmowanej neutralności światopoglądowej odbierano uczniom prawo do wychowania w wartościach, a nauczycielom religii i etyki – prawo do stabilnej pracy i godności zawodowej – apeluje przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Członkowie Rady wyrazili pełne poparcie dla inicjatywy obywatelskiej i zadeklarowali aktywne uczestnictwo w działaniach na rzecz jej sukcesu legislacyjnego.
tysol.pl
