Niezależny samorządny związek zawodowy

Wybierz kierunek solidarność

pl

„Solidarność” przeciwko Zielonemu Ładowi

Kilkadziesiąt tysięcy ludzi przeszło 20 maja br. ulicami Warszawy domagając się referendum. Senat ich nie posłuchał.

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami związkowców Senat odrzucił wniosek o rozpisanie referendum w sprawie rewizji unijnej polityki klimatycznej i Zielonego Ładu. Wniosek dotyczący umożliwienia Polakom wypowiedzenia się w tej kwestii został złożony w Senacie przez prezydenta Karola Nawrockiego.

W głosowaniu za referendum opowiedziało się 32 senatorów, przeciw było 62, a jeden się wstrzymał. Liderzy związku zapowiedzieli, że senatorowie zostaną rozliczeni z tej decyzji podczas najbliższych wyborów.

– My nie prosimy, my domagamy się tego referendum. Dlatego jesteśmy tutaj razem, pomimo że z niektórymi środowiskami w wielu sprawach się dzielimy, ale łączy nas jedno: Polska – mówił przed głosowaniem przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda. Zapowiedział, że „Solidarność” tego tematu nie odpuści. – Przyszliśmy dzisiaj, przyjdziemy jutro, pojutrze, aż do skutku. Tak jak to było w 2012 roku. Mówiłem wówczas przed Sejmem: przegraliśmy bitwę, ale wygramy wojnę. I tak się stało. Wiek emerytalny został obniżony – zaznaczył lider związku.

Manifestacja odbyła się pod hasłem „Razem dla Polski i Polaków”. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi. To pracownicy wszystkich sektorów gospodarki i instytucji publicznych. Pośród manifestujących nie zabrakło także licznej grupy związkowców i sympatyków „Solidarności” z Regionu Środkowo-Wschodniego.

Protest rozpoczął się w samo południe na Placu Zamkowym, skąd demonstranci przemaszerowali ulicami Warszawy przed gmach parlamentu. Po drodze zatrzymali się przed Pałacem Prezydenckim, by podziękować Karolowi Nawrockiemu za złożenie w Senacie wniosku o rozpisanie referendum w sprawie Zielonego Ładu.

Przejdź do treści