Niezależny samorządny związek zawodowy

Wybierz kierunek solidarność

pl ua

Rocznica strajku w Tomaszowie Lubelskim

Przedstawiciele „Solidarności” i mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego uczcili 44. rocznicę strajku w WSK Tomaszów Lubelski. W drugiej połowie czerwca 1980 r. doszło do przerwania pracy na I i II zmianie Wydziału Narzędziowego w zakładach WSK Tomaszów Lubelski.

Protest w tomaszowskiej filii Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego zapoczątkował falę strajków na Lubelszczyźnie. Przyczyną protestu była próba obniżki premii o 17%, o której władze zakładu poinformowały na zebraniu załogi. Ponad 120 osobowa załoga zakończyła strajk dopiero po tym, jak ówczesny dyrektor odwołał obniżkę pensji.

Strajk w Tomaszowie, a potem „Lubelski Lipiec 1980” dały początek historycznym wydarzeniom i fali protestów na Wybrzeżu. Kolejne strajki, do jakich doszło w Polsce w sierpniu 1980 roku przyniosły narodziny NSZZ „Solidarność”.

Związkowcy z „Solidarności” i mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego pamiętają i pielęgnują pamięć o tych, którzy 44 lata temu, mieli odwagę stawić czoło władzy ludowej. W niedzielę (23 czerwca br.) modlili się za bohaterów czerwcowych dnia, a następnie złożyli kwiaty pod pamiątkową kolumną.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
Skip to content