Niezależny samorządny związek zawodowy

Wybierz kierunek solidarność

pl ua

Przed sierpniem był lipiec

Dokładnie 43 lata temu, w Świdniku, w Lublinie i innych miastach regionu lubelskiego, w lipcu 1980 r. wybuchły pierwsze masowe strajki robotnicze, które przeszły do historii jako wydarzenia ,,Lubelskiego Lipca 1980”. Uczestniczyło w nich ponad 150 tys. osób z ponad 170 zakładów pracy. W celu uniknięcia prowokacji i rozlewu krwi, podjęto strajk okupacyjny, co zmusiło władze komunistyczne – po raz pierwszy w historii PRL-u – do podpisania porozumienia.

Lubelscy robotnicy dali przykład działania pracującym w innych regionach – to na Lubelszczyźnie skutecznie wypróbowano metodę strajku okupacyjnego, o wiele bezpieczniejszego i skuteczniejszego niż demonstracje uliczne (które zakończyły się tragedią w Grudniu 1970 roku i Czerwcu 1976 roku). Sukces Świdnika i Lublina pokazał też przyszłym strajkującym, że władze komunistyczne mogą się cofnąć i przystać na żądania robotników. W tej perspektywie to właśnie na Lubelskim Lipcu zakiełkowało ziarno, które zaowocowało Sierpniem, powstaniem „Solidarności” i wielkim przełomem w historii PRL.

Strajkujący pokonali barierę strachu, co miało bezpośredni wpływ na rozszerzenie fali protestów w Polsce latem 1980 r., których konsekwencją było powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego ,,Solidarność”.

Gdy w sierpniu 1980 r. zaczęły się organizować w całym kraju pierwsze struktury ,,Solidarności”, Lubelszczyzna dynamicznie włączyła się w ten proces, przystępując do tworzenia Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, który szybko stał się jedną
z silniejszych struktur regionalnych.

Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”, jak co raku, zaprasza na uroczyste obchody 43. rocznicy „Lubelskiego Lipca 1980”, które odbędą się 23 lipca br. w Lublinie. W tym roku sponsorem 43. rocznicy „Lubelskiego Lipca 1980” jest PGE Dystrybucja S.A.

Program:

9:00 – uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu, ul. Królewska 3,

10:00 – złożenie kwiatów pod Krzyżem Wdzięczności, Droga Męczenników Majdanka 14,

11:30 – Msza św. w Archikatedrze Lubelskiej, ul. Królewska 10,

13:00 – konferencja „św. Jan Paweł II – wdzięczność i zobowiązanie”, aula Caritas Lublin, ul. Wyszyńskiego 2 (wjazd od Unii Lubelskiej).

Skip to content