Niezależny samorządny związek zawodowy

Wybierz kierunek solidarność

pl ua

„Prawda to wolność” – w hołdzie ofiarom stanu wojennego

42 lata temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono stan wojenny. Władzę w Polsce przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego ruchu „Solidarności”. 

Lubelska Solidarność, jak co roku, zainicjowała obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
w Polsce. 13 grudnia br. w Lublinie oddano hołd ofiarom reżimu komunistycznego.

Już od godzin popołudniowych w centrum Lublina przechodnie spotykali patrole ZOMO. Otarto także wystawę przygotowaną przez lubelski IPN, przybliżającą realia stanu wojennego. Punktem kulminacyjnym było ułożenie krzyża z biało-czerwonych zniczy pod Pomnikiem Konstytucji 3 Maja.

Przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego Marian Król podkreślał, że Solidarność od lat przychodzi 13 grudnia pod ten pomnik, by oddawać hołd walczącym o wolność. Zwracał uwagę, że w latach komuny spotkanie w tym miejscu groziło poważnymi represjami, jednak zawsze byli odważni, którzy tę tradycję pielęgnowali.

W kościele pobrygidkowskim w Lublinie odbyła się inscenizacja słowno-muzyczna, przygotowana przez młodzież z MDK „Pod Akacją”, w hołdzie ofiarom stanu wojennego.

Po koncercie odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny oraz za wszystkie Ofiary stanu wojennego. Na zakończenie uroczystości zebrani przeszli pod Światło Pamięci Ofiar Komunizmu, gdzie zapalono znicze oraz pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie złożono kwiaty.

W uroczystościach rocznicowych w Lublinie wzięli udział represjonowani i internowani w stanie wojennym, związkowcy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz organizacji społecznych.

Wspomnienie stanu wojennego uzupełniły lekcje historii przygotowane przez IPN oraz okolicznościowe koncerty 12 i 13 grudnia br.

Natomiast w niedzielę, 17 grudnia br., odbyły się także uroczystości w Tarnogrodzie, upamiętniające Józefa Gizę, górnika zamordowanego podczas pacyfikacji kopalni „Wujek”.

Galeria foto >>>

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
Skip to content