Niezależny samorządny związek zawodowy

Wybierz kierunek solidarność

pl ua

Odszedł Ryszard Pasek

Z bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Ryszarda Paska, członka NSZZ „Solidarność” w WSK PZL Świdnik.

Rodzinie i przyjaciołom składamy serdeczne wyrazy żalu i współczucia.

Pogrzeb śp. Ryszarda odbędzie się 15 listopada br. o godz. 12:00 w kościele Chrystusa Odkupiciela w Świdniku.

Ryszard Pasek urodził się w 1957 roku w Radzyniu Podlaskim. Był aktywnym członkiem NSZZ „Solidarność” przy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Po wprowadzeniu stanu wojennego nie zaniechał prowadzenia działalności związkowej. Włączył się w odbudowę struktur związkowych i aktywnie uczestniczył w pracach podziemnej zapasowej Komisji Zakładowej w WSK. Zaangażowany był w kolportaż wydawanego w Świdniku biuletynu „Grot” i innych wydawnictw nielegalnych. Prowadził szeroką działalność kolportażową i był odpowiedzialny za kolportaż na terenie WSK i Świdnika. Dostarczał do Świdnika z Lublina nielegalne wydawnictwa m.in. wykorzystując swoje pobyty w Lublinie na zajęciach na Politechnice Lubelskiej, gdzie studiował.

Utrzymywał kontakty z działaczami „Regionu Środkowo Wschodniego Solidarności” z terenu Lublina i województwa. W jego mieszkaniu odbywały się spotkania aktywistów „Solidarności” oraz rozdzielane były do dalszego kolportażu wydawnictwa bezdebitowe.

W 1987 r. Pan Ryszard Pasek wszedł w skład Tymczasowej Komisji Zakładowej w WSK. W 1988 r. podjął aktywne działania zmierzające do wznowienia legalnej działalności NSZZ „Solidarność”, zaangażował się w organizowanie Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w WSK w Świdniku i wszedł w skład Prezydium sformowanego we wrześniu 1988 roku Komitetu Założycielskiego. Z powodu swej działalności był inwigilowany i objęty kontrolą operacyjną, a w jego mieszkaniu zastosowano podsłuch.

Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, decyzją Prezydenta RP w 2017 r.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
Skip to content