Oddział Lubartów
powiaty: lubartowski, gmina Niemce
adres: ul. Legionów 63, 21-100 Lubartów
przewodniczący: Mariola Gąsior
kontakt:
81/ 855-28-80; 509 685 516
solidarnosc.lubartow@gmail.com
vvv
MAŁA FIRMA – WIELKA „SOLIDARNOŚĆ”
Wszystkich pracowników w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Wólce Rokickiej jest 16, do „Solidarności” należy 14 osób. Działają od 3 lat i jak podkreśla przewodnicząca powoli, krok po kroku, realizują stawiane przed organizacją cele.
Organizację związkową zawiązali, ponieważ chcieli być poważnie traktowani jako pracownicy i mieć szansę na wywalczenie pieniędzy za pracę w weekendy. W chwili obecnej pracownik, który wykonuje swoje obowiązki w sobotę lub niedzielę otrzymuje za ten okres tylko dzień wolny na tygodniu. Jak podkreślają związkowcy z „Solidarności” w Wólce Rokickiej, akurat w weekendy pracy jest najwięcej, ponieważ na basen, który obsługują, przychodzi najwięcej osób.
W związku z tym chcieliby za pracę w tym czasie otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie. Trwają w tej sprawie rozmowy, mamy nadzieję, że zakończą się pozytywnie.
Ponadto związkowy chwalą się, że powoli negocjują z pracodawcą zmiany na lepsze. Nie są to może spektakularne sukcesy, ale dla ich codzienności bardzo ważne, jak choćby dodatek za pranie odzieży służbowej.
Organizacja w Wólce Rokickiej pokazuje, że nawet małe zakłady pracy potrzebują związku zawodowego, bo tam, gdzie są pracownicy, zawsze jest coś do zrobienia w kwestii obrony ich praw.
vvv
PODWYŻKI DLA DPS-ÓW W KOCKU I OSTROWIE LUB.
Decyzją starosty lubartowskiego pracownicy Domów Pomocy społecznej w Kocku i Ostrowie Lubelskim dostali średnio 600 zł podwyżki brutto na etat do wynagrodzenia. Wzrost płac miał dwa etapy – pierwsza część w lipcu, druga we wrześniu. Podwyżki są efektem działań organizacji NSZZ „Solidarność” w DPS-ach.
Jak mówi nam przewodnicząca organizacji w DPS w Kocku, wynegocjowane kwoty to dodatek do wynagrodzenia zasadniczego. Podwyżki zostały przyznane w dwóch etapach. Te od 1 lipca wynikają ze zmiany rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, natomiast od 1 września tytułem podwyżek uznaniowych. Miały one na celu zróżnicowanie wynagrodzeń, związanych między innymi z podwyżką minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2024 r., a ich celem było ograniczenie spłaszczenia wynagrodzeń.
Pracownicy wyższe wynagrodzenia otrzymali w październiku z wyrównaniem zarówno te zmieniające od 1 lipca, jak i te od 1 września.
vvv
Odsłonięcie tablicy pamięci kapitana Dereckiego
Kapitan Jan Derecki zginął w obozie koncentracyjnym w Auschwitz w 1941 r. 6 września br. odsłonięto w Lubartowie tablicę pamiątkową ku czci jego i członków jego rodziny, również zamordowanych przez Niemców.
Tablicę odsłonięto z inicjatywy Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Umieszczona została na budynku, w którym swoją siedzibę ma Oddział Lubartów Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”. W uroczystości brali udział przedstawiciele organizacji społecznych i kombatanckich, wojska, władz samorządowych, a także delegacje NSZZ „Solidarność” – Marek Wątorski i Mariola Gąsior oraz poczet sztandarowy oddziału Lubartów NSZZ „S”. Tablicę odsłonił wnuk kapitana Jana Dereckiego, Janusz Chałat.
Kapitan Jan Derecki urodził się w Lubartowie, od 1918 r. służył w Wojsku Polskim. W latach trzydziestych był m.in. zastępcą attache wojskowego RP w Rumunii.
W czasie II wojny światowej był szefem Oddziału II Komendy Okręgu Warszawa – Województwo Związku Walki Zbrojnej. 8 sierpnia 1940 r. został aresztowany przez Niemców, zginął w 1941 r. w KL Auschwitz.