Niezależny samorządny związek zawodowy

Wybierz kierunek solidarność

pl ua

Oddział Lubartów

powiaty: lubartowski, gmina Niemce

adres: ul. Legionów 63, 21-100 Lubartów   

przewodniczący: Mariola Gąsior           

kontakt:
81/ 855-28-80; 509 685 516
 solidarnosc.lubartow@gmail.com

Odsłonięcie tablicy pamięci kapitana Dereckiego

Kapitan Jan Derecki zginął w obozie koncentracyjnym w Auschwitz w 1941 r. 6 września br. odsłonięto w Lubartowie tablicę pamiątkową ku czci jego i członków jego rodziny, również zamordowanych przez Niemców.

Tablicę odsłonięto z inicjatywy Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Umieszczona została na budynku, w którym swoją siedzibę ma Oddział Lubartów Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”. W uroczystości brali udział przedstawiciele organizacji społecznych i kombatanckich, wojska, władz samorządowych, a także delegacje NSZZ „Solidarność” – Marek Wątorski i Mariola Gąsior oraz poczet sztandarowy oddziału Lubartów NSZZ „S”. Tablicę odsłonił wnuk kapitana Jana Dereckiego, Janusz Chałat. 

Kapitan Jan Derecki urodził się w Lubartowie, od 1918 r. służył w Wojsku Polskim. W latach trzydziestych był m.in. zastępcą attache wojskowego RP w Rumunii. 

W czasie II wojny światowej był szefem Oddziału II Komendy Okręgu Warszawa – Województwo Związku Walki Zbrojnej. 8 sierpnia 1940 r. został aresztowany przez Niemców, zginął w 1941 r. w KL Auschwitz.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
Skip to content