O kondycji psychofizycznej nauczycieli
Oświatowa „Solidarność” zorganizowała pierwszą Wojewódzką Konferencję „Kondycja psychofizyczna nauczycieli XXI wieku”. W auli Lubelskiej Akademii WSEI, 18 kwietnia br., spotkali się nauczyciele, dyrektorzy placówek oświatowych oraz specjaliści od szeroko pojętej kondycji psychofizycznej, by porozmawiać, jak naprawdę wygląda sytuacja polskich nauczycieli.
Konferencja została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich obejmowała część teoretyczną, podczas której przedstawiono badania, dotyczące sytuacji osób uczących w szkołach. Barbara Turska i Mirosław Włodarczyk, członkowie NSZZ „Solidarność” i nauczyciele z wieloletnim stażem, pokazali wyniki przeprowadzonej przez siebie autorskiej ankiety. Jasno z niej wynika, że wielu pracujących w oświacie nie jest zadowolonych ze swojego miejsca zatrudnienia, myśli o zmianie pracy, czuje się wypalonych i sfrustrowanych podczas wypełniania obowiązków. Z kolei dr Wiesław Poleszak, psycholog z WSEI, podkreślał, że badania naukowe, do których ma dostęp potwierdzają wnioski płynące z ankiet naszych związkowców. Jedni i drudzy zwracali także uwagę, jak ważne jest zadbanie o własny dobrostan, o relaks i odpoczynek po pracy.
Z kolei dr Małgorzata Sitarczyk podkreślała, że w zawodzie nauczyciela jego osobowość stanowi ważne narzędzie pracy. Przemiany cywilizacyjne czy wzrastające wymagania zawodowe sprawiają z kolei, że nie da się uniknąć psychologicznych kosztów pracy.
Druga część spotkania poświęcona była warsztatom. Beata Drewienkowska i Damian Gruba podpowiadali, jak radzić sobie w sytuacjach trudnych, niwelować stres czy relaksować się po pracy.
Konferencję zakończyła dyskusja prowadzących wykłady z uczestnikami. Wiosek jest jeden – sytuacja nauczycieli jest trudna i stresogenna, ale są sposoby, by te złe skutki przynajmniej niwelować.
Organizatorami konferencji byli: Regionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Lublinie, Akademia WSEI w Lublinie oraz Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”.
Sponsorem spotkania był LW Bogdanka SA, a partnerem Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie”, natomiast patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin, Lubelski Kurator Oświaty, Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Stowarzyszenie Sędziów Piłki Nożnej, DKK Konsulting.