Niezależny samorządny związek zawodowy

Wybierz kierunek solidarność

pl ua

Lublin pamięta! – 14. rocznica katastrofy smoleńskiej

W środę (10 kwietnia), w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej, mieszkańcy Lublina uczcili pamięć ofiar tej narodowej tragedii. Uroczystości odbyły się m.in. na Placu Litewskim oraz w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Oficjalne uroczystości z zachowaniem ceremoniału wojskowego odbyły się na placu Litewskim. Uczestnicy odśpiewali hymn, została odczytana okolicznościowa odezwa Społecznego Komitetu Obchodów, a przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej złożyli wieńce. Podczas apelu pamięci uczniowie klas mundurowych zapalili 96 zniczy, upamiętniając tym wszystkie ofiary katastrofy.

Następnie w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski odbyła się msza św. w intencji ofiar tragedii smoleńskiej. Po nabożeństwie, na placu przy kościele złożono kwiaty pod krzyżem i kamieniem upamiętniającymi ofiary mordu katyńskiego i katastrofy smoleńskiej.

10 kwietnia w 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Wśród nich byli: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości, w tym najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego i parlamentarzyści. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Galeria foto >>>

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
Skip to content