Niezależny samorządny związek zawodowy

Wybierz kierunek solidarność

pl ua

Lubelski Bieg Niepodległości

Lubelski Bieg Niepodległości odbył się w Lublinie już po raz ósmy i przyciągnął rekordową liczbę zawodników, którzy w ten sposób postanowili uczcić 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Trasa na dystansie 1609 metrów (mila lądowa) została wyznaczona na terenie Ogrodu Saskiego. Jak mówili uczestnicy: – „Nie chodzi o rywalizację, tylko o to, żeby pobiec i pamiętać o bohaterach, którzy oddali za nas życie. (…) – Biegnę dla przyjemności. Chcę upamiętnić ten ważny dzień dla każdego Polaka.

To wyjątkowe biegowe spotkanie zgromadziło uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, rodziców i nauczycieli. Rywalizowali w 7 kategoriach, wśród kobiet i mężczyzn. Zdobywcą pucharu najliczniejszej reprezentacji szkolnej została szkoła podstawowa nr 28 z Lublina,

WYNIKI >>>

Na mecie każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal z wizerunkiem Masztu Niepodległości na rondzie Romana Dmowskiego w Lublinie. Projektodawcą i realizatorem masztu jest Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin” .   

Lublin jest szczególnym miejscem w kontekście odzyskania przez Polskę niepodległości – to tu w listopadzie 1918 roku powstał pierwszy, w pełni niezależny od zaborców, polski rząd.

– Upamiętniamy Biegiem Niepodległości 105. rocznicę naszej niepodległości, ale też tych wszystkich, którzy dołożyli do niej swoją cegiełkę. Pamięć o pokoleniach Polaków, które przez 123 lata, kiedy Polski nie było na mapie Europy, walczyły o niepodległość jest wiecznie żywa – zaznacza Marek Wątorski, prezes zarządu Fundacji „Ruchu Solidarności Rodzin”.

Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie w ramach programu „Warto być Polakiem”.

Wydarzenie finansowane przez Ministra Sportu i Turystyki w ramach Programu „Sport dla Wszystkich”

Organizator: Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”, Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”

Współorganizacja: IPN Oddział Lublin i Lubelski Kurator Oświaty

Patronat honorowy: Minister Sportu i Turystyki, Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin

Patronat medialny: Radio Lublin, TVP3 Lublin, Kurier Lubelski, Radio Centrum, Tygodnik Solidarność

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
Skip to content