Niezależny samorządny związek zawodowy

Wybierz kierunek solidarność

pl ua

„Lubelska historia Cię poniesie”. Start już za 9 dni!

Już za 9 dni startuje jubileuszowy Bieg Solidarności i PKO Półmaraton Solidarności. Z tej okazji, podczas dzisiejszej (25.05 br.) konferencji prasowej Magdalena Babiarz, przedstawicielka PKO Banku Polskiego, Zbigniew Wojciechowski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Marian Król, Przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” i Marek Wątorski, Dyrektor Biegu zaprosili do udziału w imprezie.

Podkreślali, że rok 2023 dla lubelskiej „Solidarności” to szczególny czas obchodów jubileuszu 30-lecia najstarszej i największej imprezy biegowej w naszym województwie – Międzynarodowego Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”. To wyjątkowe na mapie sportowej Polski wydarzenie upamiętnia wielki, pokojowy zrywy społeczny w komunistycznej Polsce.

Dzięki pomocy środowiska lekkoatletycznego Lublina oraz klubu sportowego „Start” zorganizowany został 19.09.1981 roku w Lublinie I Mityng Lekkoatletyczny „Solidarności”, przekształcony z biegiem lat w biegi masowe. Gościliśmy wybitnych sportowców, mistrzów świata i Europy, między innymi olimpijczyków Jacka Wszołę i Władysława Kozakiewicza. Na przestrzeni minionych dekad bieg gromadził setki tysięcy mieszkańców Lublina i regionu. Niezwykle trafne połączenie pamięci o historii
z aktywnością sportową nieprzerwanie towarzyszy mieszkańcom od 1993 roku do dzisiaj.

Wzorem lat ubiegłych półmaraton rozpocznie się w Świdniku. Start będzie miał miejsce z ulicy Strażackiej nieopodal historycznej bramy zakładu WSK PZL Świdnik, natomiast linia mety została zorganizowana na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie. Start 10. PKO Półmaratonu Solidarności o godz. 18:00.

Młodzież i studenci wystartują o godz. 17:00 z ul. Królewskiej. Zapraszamy również do najbardziej emocjonującego biegu najmłodszych, czyli przedszkolaków oraz uczniów klas 1-4 ze szkół podstawowych, którzy rozpoczną rywalizację o godz. 16:00 na stadionie lekkoatletycznym. Ze względów organizacyjnych organizator wprowadził limity uczestników, dlatego obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”!

Na wszystkich zawodników czeka wyjątkowy medal i pamiątkowa koszulka.

Jubileusz Biegu Solidarności zaczniemy świętować już od godz. 15:00 na stadionie lekkoatletycznym
w Lublinie, zapraszając najmłodszych do strefy zabaw. Dla starszych przygotowaliśmy szereg niespodzianek i gorącą scenę od 20:30.

Program startów i dystans na bieżni stadionu lekkoatletycznego w Lublinie

 • Krasnal niepełnosprawny rocznik 2019-2018 dystans 150 m start godz. 16:00
 • Krasnal niepełnosprawny rocznik 2017-2016 dystans 150 m start godz. 16:00
 • Bobas rocznik 2019 i młodsi dystans 150 m start godz. 16:05
 • Śpioch rocznik 2018 dystans 200 m start godz. 16:10
 • Skrzat rocznik 2017 dystans 250 m start godz. 16:15
 • Krasnal rocznik 2016 dystans 300 m start godz. 16:20
 • Szkoły podstawowe klasa I dystans 300 m start godz. 18:00
 • Szkoły podstawowe, klasa II zawodnicy niepełnosprawni klas I-IV dystans 300 m start godz. 18:10
 • Szkoły podstawowe, klasa III-IV dystans 300 m start godz. 18:20

Program startów z ul. Królewska 3 w Lublinie

 • godz. 16:45 – złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki
 • godz. 17:00 – start grupa 1 ze startu wspólnego
 • godz. 17:15 – start grupa 2 ze startu wspólnego

Po biegach ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom, a na zakończenie losowanie specjalnej nagrody spośród wszystkich uczestników. W strefie zabaw przygotowaliśmy dmuchańce, gry i zabawy.

Zapisy

Numer startowy można pobrać już od 24 maja br. do 2 czerwca br. w biurze zawodów przy ul. Królewskiej 3 w Lublinie, pok. 32, II piętro, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:00. W dniu zawodów, tj. 3 czerwca br., biuro zawodów jest czynne od 13:00 do 16:00 przy ul. Królewskiej w Lublinie oraz na stadionie (dla biegów dziecięcych) od 15:00 do18:00. Natomiast biuro półmaratonu od piątku 2 czerwca pracuje w Świdniku, w MOK – piątek w godz. 12:00-20:00, sobota w godz. 10:00-17:00.

Nagrody

Wszyscy uczestnicy powinni po biegu zwrócić numer startowy, na podstawie którego zostaną rozlosowane nagrody. Zwycięzcy będą nagradzani tylko w dniu biegu, nie będzie można odebrać nagród po imprezie! Wszyscy otrzymają pamiątkowe medale.

Sponsorzy i partnerzy

Organizacja tak dużej wielopokoleniowej imprezy biegowej nie byłaby możliwa bez wsparcia partnerów i sponsorów. Sponsorem tytularnym 10. PKO Półmaratonu Solidarności jest Bank PKO BP. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie w ramach programu „Warto być Polakiem”. Patronat honorowy: Minister Sportu, Marszałek Województwa Lubelskiego, Wojewoda Lubelski, Prezydent Miasta Lublin, Burmistrz Miasta Świdnik, Starosta Lubelski, Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Organizatorem Biegu jest Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” i Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”. Współorganizatorzy: IPN Oddział Lublin i Lubelskie Kuratorium Oświaty.

Sponsorzy strategiczni: LW Bogdanka, Grupa Azoty Puławy, Rynek Elizówka, Uzdrowisko Nałęczów. Partnerzy techniczni: Herbapol Lublin, Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku, Nexteam Group Polska. Sponsorzy wspierający: WSK PZL Świdnik Grupa Leonardo, Pszczółka, PEC Świdnik, Pegimek Świdnik, MPK Lublin, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe. Partnerzy: Polska Spółka Gazownictwa, LPEC, MPWiK, SP MSZ Lublin, Nadleśnictwo Świdnik.

UTRUDNIENIA W RUCHU I ZMIANY TRAS KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

3 czerwca 2023 r.

10. PKO Półmaraton Solidarności to także czasowe utrudnienia w ruchu w Świdniku, Lublinie i trasach dojazdowych (serwisowych S-17) do tych miast. Zachęcamy użytkowników dróg do zmiany trasy lub wyjazdu w innych godzinach.

Całkowite zamknięcie dla ruchu pojazdów na trasie biegu w Świdniku i Lublinie:

ŚWIDNIK

 • od godz. 17:50 w Świdniku: Strażacka, Szkolna, Lotników Polskich, Niepodległości, Kosynierów, Gen Maczka, Armii Krajowej, Kusocińskiego, Klonowa, Wyszyńskiego, Piasecka (droga serwisowa) dojazd do węzła S-17 na wysokości Lotników Polskich i ul. Chmielnej. Utrudnienia potrwają do godz. 18:45.
 • węzeł Świdnik S-17 Lotników Polskich – ulica Chmielna, droga serwisowa S-17 ul. Piasecka w kierunku Lublina – Kalinówka. Utrudnienia potrwają w godz. 18:00 – 19:30.

LUBLIN

 • w godz. od 18:00 do godz. 21:00 zamknięte będą dla ruchu ulice Piasecka droga serwisowa S-17, Kalinówka, J. Franczaka „Lalka”, Dr. M. Majdanka, Fabryczna, Rondo Lubelskiego Lipca 80, al. Zygmuntowskie. Otwarcie dróg nastąpi niezwłocznie po zakończeniu biegu.

LUBLIN  

 • od godz. 16:00 do godz. 18:00 zamknięte będą ul. Królewska, Wyszyńskiego, Zamojska, Unii Lubelskiej, Rondo Lubelskiego Lipca 80, al. Zygmuntowskie.

 LUBLIN

 • dojazd do cmentarza na Majdanku tylko z kierunku ronda Dekutowskiego. Komunikacja miejska kursuje w jednym kierunku od ronda Lubelskiego Lipca 80” do dzielnicy Felin. Trasy powrotne objazdami.
 • dojazd do parkingów Aqua Lublin – MOSiR jednym wjazdem tylko z kierunku Plac Bychawski – Piłsudskiego. Wyjazd z parkingu jednym wyjazdem najbliższym ronda Lubelskiego Lipca 80 z nakazem ruchu w lewo/prawo. 

Wznowienie ruchu pojazdów nastąpi niezwłocznie po zakończeniu biegu.

Prosimy mieszkańców Lublina i Świdnika o wyrozumiałość i włączenie się w kibicowanie na trasach 30. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”.

Jednocześnie przepraszamy za utrudnienia wszystkich użytkowników dróg, w tym przedsiębiorców i turystów.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
Skip to content