Niezależny samorządny związek zawodowy

Wybierz kierunek solidarność

pl ua

LIST OTWARTY do Prezydenta RP

Poniżej publikujemy list otwarty do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, sygnowany przez działaczy opozycji antykomunistycznej z naszego regionu, w sprawie ataku na media publiczne. Jednocześnie informujemy, że osoby popierające treść listu cały czas zgłaszają się do nas i podpisują list – będziemy na bieżąco aktualizować nazwiska osób podpisujących apel.

Lublin, dnia 21 grudnia 2023 r.

LIST OTWARTY

Do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzeja Dudy

Szanowny Panie Prezydencie!

Są w dziejach narodów i państw chwile ważne, w których ludzie wolni, odpowiedzialni za losy Ojczyzny, nie mogą przyglądać się obojętnie i czekać aż inni podejmą walkę o wolność słowa i prawdę. Taka dramatyczna chwila jest dziś naszym udziałem.

19 grudnia 2023 r. premier Donald Tusk zaatakował polską Konstytucję, podniósł rękę na ważne instytucje państwa polskiego i porządku medialnego. Z jego woli, a formalnie decyzjami ministrów Bartłomieja Sienkiewicza i Marcina Kierwińskiego, wtargnięto do siedziby Telewizji Polskiej i wyłączono sygnał nadawczy. Bezprawnie próbuje się narzucić figurantów i funkcjonariuszy medialnych, wprowadzając ich do legalnie funkcjonujących instytucji, działających w zgodzie z porządkiem konstytucyjnym. Rządowa większość uchwałami chce zmieniać ustawy, łamiąc wszelkie zasady porządku prawnego i zwyczajów życia publicznego. Policja polska została instrumentalnie wykorzystana do osłaniania aktów przestępczych. To jest działanie niedopuszczalne i niespotykane w państwach demokratycznych.

„Ojczyzna to nasz zbiorowy obowiązek” – jak powtarzał nasz wielki rodak i patriota św. Jan Paweł II. Polska to nasz Dom i nasza Przyszłość. Nie wolno nam być obojętnymi, gdy premier Tusk niszczy Ojczyznę, nie wolno nam biernie przyglądać się jak uzurpuje sobie nienależne mu prerogatywy. To zamach stanu, zamach na polskie media. To uzurpacja. Dziś TVP, a jutro Narodowy Bank Polski, Trybunał Konstytucyjny i inne organy konstytucyjne. Dziś instytucje, a jutro konkretne osoby, ważne dla polskiego życia publicznego. Zastraszanie byłych ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, przy pomocy usłużnych sędziów, nazywanych w polskiej tradycji „sędziami kapturowymi”, ma służyć złamaniu ducha polskich patriotów, działaczy i urzędników służących ofiarnie Polsce w poprzednich latach.

W tej dramatycznej dla naszej Ojczyzny chwili wzywamy Pana Prezydenta do podjęcia zdecydowanych i konkretnych kroków celem zatrzymania bezprawnych działań premiera Tuska. Jest Pan Strażnikiem Konstytucji, polskiej Konstytucji. W tej dramatycznej chwili ludzie „Solidarności” nie pozostają i nie pozostaną biernymi obserwatorami. Będziemy bronić naszej Ojczyzny, będziemy do końca bronić wywalczonej wolności. Panie Prezydencie, „Solidarność” Pana wzywa. Panie Prezydencie, Ojczyzna Pana potrzebuje.

Podpisali działacze opozycji antykomunistycznej:

Marian Król

prof. Dorota Kornas-Biela

prof. Adam Biela

Krzysztof Choina

Piotr Gawryszczak

Józef Godlewski

Tadeusz Zima

Piotr Tomczak

Andrzej Aspras

Lech Ciężki

Ryszard Blajerski

Kazimierz Bachanek

Bogdan Wójcik

Stanisław Kubiniec

Teresa Bachanek

Ewa Bachanek

Czesław Koperda

Czesław Osek

Ewa Bodys

Stanisław Bodys

Józef Portka

Henryk Bogusz

Andrzej Zaranek

Joanna Strubińska

Krystyna Ziemba

Jacek Kot

Jerzy Michalak

Alina Rynio

Ferdynad Burył

Zbigniew Gruca

Zbigniew Jędruszewski

Henryk Zielonka

Tomasz Kraszewski

Mieczysław Bartoń

Józef Kaczor

Amadeusz Popek

Bogdan Dziedzic

Anna Welhan

Grażyna Rudnicka

prof. Jan Fiedurek

Jolanta Borny

Marcin Szeliga

Mirosław Szumiło

Aleksander Padewski

Józef Dabek

Katarzyna Gawryjołek-Szeliga

Tomasz Markiewicz

Teresa Urbanik-Sypniewska

Joanna Bielecka-Prus

Krystyna Markiewicz

Wieńczysław Niemirowski

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
Skip to content