Niezależny samorządny związek zawodowy

Wybierz kierunek solidarność

pl ua

Kontrola PIP w hrubieszowskim Urzędzie Pracy

Związkowcy z Oddziału Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” w Hrubieszowie zwrócili się do Państwowej Inspekcji Pracy w Lublinie z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w Powiatowym Urzędzie Pracy w Hrubieszowie. Hrubieszowski „pośredniak” objęty jest działaniem Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Starostwie Powiatowym w Hrubieszowie. Do tamtejszych związkowców dotarły informacje o naruszeniu zasad równego traktowania w zatrudnieniu w PUP, zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy oraz innymi obowiązującymi regulacjami prawnymi.

– Nasze zastrzeżenia w szczególności dotyczą nierówności wynagrodzeń pomiędzy pracownikami zatrudnionymi na tych samych stanowiskach, wykonującymi porównywalne obowiązki i posiadającymi zbliżone kwalifikacje. Według naszej wiedzy, różnice te są znaczące i nieuzasadnione obiektywnymi kryteriami, co może naruszać zasady równego traktowania oraz ustawowe przepisy Kodeksu Pracy – tłumaczy przewodnicząca Rady Oddziału Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” w Hrubieszowie, Anna Jaśkiewicz na łamach Kroniki Tygodnia.

Związkowcy z Hrubieszowa złożyli wniosek o przeprowadzenie kontroli i zasugerowali inspektorom pracy, że trzeba sprawdzić, czy w PUP w Hrubieszowie przestrzegane są przepisy dotyczące równego traktowania w zatrudnieniu. Należy także zbadać, czy przestrzegane są zasady ustalania wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na tych samych stanowiskach oraz zweryfikować, czy różnice w wysokości wynagrodzeń są uzasadnione. Związkowcy wskazali również na potrzebę podjęcia odpowiednich działań nadzorczych i interwencyjnych w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.

– Nie ma naszej zgody na nierówne traktowanie pracowników, szczególnie tych działających w związkach zawodowych. Jeżeli taka sytuacja wciąż będzie się utrzymywać, podejmiemy kolejne kroki – zapowiada przewodnicząca Rady Oddziału Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” w Hrubieszowie, Anna Jaśkiewicz.

Dziennikarze Kroniki Tygodnia zwrócili się do lubelskiej inspekcji pracy o informację po kontroli. W odpowiedzi otrzymali oświadczenie rzecznika prasowego Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie: „Skontrolowano techniczne bezpieczeństwo pracy, tj.: wewnątrzzakładowe źródła prawa pracy; nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy, w tym wydawanie byłym pracownikom świadectw pracy; prowadzenie akt osobowych; stosowanie kar porządkowych; wypłatę wynagrodzenia za pracę; przestrzeganie przepisów o czasie pracy oraz przeciwdziałanie mobbingowi w zatrudnieniu. W wyniku ustaleń dokonanych przez inspektora pracy podczas kontroli do pracodawcy PUP w Hrubieszowie skierowano wystąpienie, między innymi dotyczące ukształtowania wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na stanowiskach pośrednik pracy i pośrednik pracy – stażysta, w taki sposób, aby nie naruszało zasady równego traktowania pracowników, szczególnie w zakresie jednakowego traktowania pracowników zatrudnionych na takim samym stanowisku i takich samych kwalifikacjach”.

Jak wynika z ustaleń lokalnych mediów, sprawa nierówności płac dotyczyła radnej powiatowej, która jednak nie chciała odnosić się do sprawy.

Skip to content