Dzień Solidarności i Wolności w Lublinie
W rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” odbyły się uroczystości pod Pomnikiem Wdzięczności w Lublinie. Lubelska „Solidarność”, władze państwowe i samorządowe oraz uczestnicy strajków z lipca 1980 r. wysłuchali okolicznościowych wystąpień i złożyli kwiaty.
Przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” Marian Król podkreślał, że w postulatach z sierpnia 1980 r. chodziło o podmiotowość człowieka. I dziś nadal o tę podmiotowość musimy się upominać, bo eutanazja czy aborcja to nie jest stawianie człowieka w centrum.
Zebrani modlili się także za bohaterów walki o wolność w lubelskiej archikatedrze i tradycyjnie złożyli kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Zarząd Regionu Środkowo-Wschodniego przyjął okolicznościowe stanowisko, w którym czytamy między innymi: „Dziś, 44 lata od tamtych wydarzeń, gdy obserwujemy próbę rugowania Kościoła z życia społecznego, musimy przypomnieć, że nie byłoby wolnej Polski bez Kościoła i kapłanów. Św. Jan Paweł II jako pierwszy mówił: „Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”. Na wezwanie Ojca Świętego odpowiedziało wielu polskich księży, w tym bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który oddał życie za wolność i prawdę.
Zarząd Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” zawsze będzie domagał się poszanowania prawa do godnego życia, wolności wyznania oraz wolności słowa.”