Niezależny samorządny związek zawodowy

Wybierz kierunek solidarność

pl ua

Dodatkowy urlop – już korzystaliście?

Od kwietnia tego roku pracownicy mogą korzystać z dodatkowych dni urlopowych – z powodu działania siły wyższej i opiekuńczy bez wynagrodzenia.

Urlop z powodu działania siły wyższej to 2 dodatkowe dni w ciągu roku. Za czas zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej pracownik zachowuje prawo do 50% wynagrodzenia. Wniosek można złożyć w przypadku choroby, wypadku lub innej nagłej konieczności, a pracodawca nie może odmówić. Pracownik może, zgodnie z przyjętymi przepisami, wnioskować o ten urlop ustnie lub pisemnie, nawet w tym samym dniu, w którym wystąpi nagła konieczność wzięcia wolnego.

Trzeba pamiętać, że urlop z powodu siły wyższej nie zastępuje urlopu na żądanie, jest jedynie jego uzupełnieniem. Z tytułu urlopu na żądanie pracownik zachowuje prawo do 100 proc. wynagrodzenia

Nowy urlop opiekuńczy bez wynagrodzenia przysługuje w wymiarze 5 dni. Może z niego skorzystać pracownik, który będzie musiał zapewnić opiekę lub wsparcie osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Za czas urlopu pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie. Ale warto pamiętać, że pracodawca nie może odmówić pracownikowi tego urlopu. Nowy urlop jest udzielany na wniosek pracownika, w postaci papierowej lub elektronicznej, w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
Skip to content