Niezależny samorządny związek zawodowy

Wybierz kierunek solidarność

pl ua

Biegacze już na mecie!

W sobotę (1 czerwca br.) w Lublinie odbył się 31. Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”. W imprezie udział wzięło blisko 1000 uczestników, rywalizujących w różnych kategoriach wiekowych. Tradycyjnie imprezę poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Tegoroczne biegi rozpoczynały się z ulicy Królewskiej, natomiast meta była usytuowana na stadionie lekkoatletycznym, przy al. Piłsudskiego.

Naszym celem jest wspólne, aktywne spędzenie czasu i połączenie pamięci historycznej z aktywnością sportową. Bieg daje możliwość rywalizacji na dystansie 2,3 km zawodnikom od klasy piątej szkół podstawowych, po zawodników szkół ponadpodstawowych, studentów, a także nauczycieli i rodziców – podkreśla Marek Wątorski, dyrektor biegu.

Jako pierwsi na trasę wyruszyli studenci, uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz uczestnicy 3. Biegu Rodziców i Nauczycieli. Kwadrans później wystartowali uczniowie niepełnosprawni i ze szkół podstawowych. Z kolei na lubelskim stadionie walczyli najmłodsi adepci biegania, na dystansach od 150 do 300 m. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale i nagrody.

Na koronie stadionu dla najmłodszych przygotowano mnóstwo atrakcji. Były dmuchańce, malowanie buziek, festiwal baniek mydlanych, wata cukrowa i popcorn. Dzięki uprzejmości strażaków z OSP w Kolonii Łuszczów można było obejrzeć i dotknąć najnowszego wozu strażackiego oraz zapoznać się z pracą druhów.

Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” upamiętnia strajki z 1980 r. Wówczas od 8 do 25 lipca przeszła, zapoczątkowana w Świdniku, fala strajków, których przyczyną była podwyżka cen żywności. W protestach uczestniczyło ok. 100 tysięcy osób z ponad 150 zakładów pracy. Był to miesiąc przełomowy. Władze PRL, po raz pierwszy bez użycia siły, podjęły wówczas rozmowy z robotnikami. Wydarzenia na Lubelszczyźnie dały społeczeństwu siłę i wiarę na przyszłość.

Organizacja tak dużej wielopokoleniowej imprezy biegowej nie byłaby możliwa bez wsparcia partnerów i sponsorów.

Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie w ramach programu „Warto być Polakiem”.

Zadanie zrealizowano przy wsparciu Gminy Lublin.

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Lubelskiego, Wojewoda Lubelski, Prezydent Miasta Lublin.

Organizatorem Biegu jest Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” i Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”.

Wydarzenie wspierają: Starostwo Powiatowe w Lublinie, Fabryka Cukierków Pszczółka, Lubella, MPWiK Lublin, LPEC.

Patronat medialny: TVP3 Lublin, Radio Lublin, Nowy Tydzień w Lublinie, Tygodnik Solidarność.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
Skip to content