Niezależny samorządny związek zawodowy

Wybierz kierunek solidarność

pl

Będzie protest Służby Więziennej

10 czerwca funkcjonariusze Służby Więziennej będą protestować przed siedzibą Ministerstwa Finansów w Warszawie przeciwko planom obniżenia świadczenia mieszkaniowego przeszło połowie służących w tej formacji. 16 tys. funkcjonariuszy może stracić od kilkudziesięciu do 500 zł miesięcznie.

Rząd chce wycofać się z systemu wypłat świadczeń mieszkaniowych, które Służba Więzienna dopiero co wynegocjowała. Związkowcy postanowili napisać list do Donalda Tuska, w którym ostrzegają, że proponowane zmiany przyczynią się do zmniejszenia atrakcyjności służby i motywacji do pozostania w niej.

„Trudno oczekiwać pełnego zaangażowania i stabilności kadrowej tam, gdzie funkcjonariusze odnoszą uzasadnione wrażenie, że są stale traktowani gorzej niż ich koledzy z innych formacji mundurowych” – podkreślają w liście do premiera Donalda Tuska, żądając natychmiastowego wycofania się z kontrowersyjnych prac. Domagają się również rzeczywistego dialogu przed wprowadzeniem zmian, analizy porównawczej uprawnień mieszkaniowych we wszystkich służbach mundurowych oraz „adekwatnych rozwiązań modernizacyjnych”.

Szef Solidarności więzienników Andrzej Kołodziejski we wcześniejszej rozmowie z RMF FM podkreślił, że obecne stawki były efektem długich negocjacji. Zaznacza też, że część funkcjonariuszy podejmowała decyzje finansowe, w tym kredytowe, zakładając utrzymanie dodatku na obecnym poziomie.

Więcej informacji o proteście i zapisach na wyjazd w Organizacjach Związkowych NSZZ „Solidarność” Służby Wieziennej.

Przejdź do treści