Niezależny samorządny związek zawodowy

Wybierz kierunek solidarność

pl ua

8. Mila Pamięci Ofiar Komunizmu w Lublinie przeszła do historii

Ponad 400 zawodników i liczne grono kibiców upamiętniło w Lublinie miliony ofiar systemu komunistycznego. Podczas biegu rozegranego 9 września br. symbolicznie przypomnieliśmy o 84. rocznicy napaści ZSRR na Polskę podczas II wojny światowej, która miała miejsce 17 września 1939 r. Corocznie Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin” upamiętnia bohaterów podziemia antykomunistycznego, walczących na Lubelszczyźnie.

Formuła biegu umożliwiła przeprowadzenie zawodów ze startu wspólnego dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli, co w wyjątkowy sposób integruje środowisko szkolne, tworząc sztafetę pokoleń.

Triumfatorami w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali: klasy 5 szkoły podstawowe – Anna Borsuliuk i Kacper Tulipan (oboje SP w Niemcach), klasy 6 szkoły podstawowe – Dominika Jakubiak i Aleksander Bronisz (oboje SP nr 28 w Lublinie), klasy 7 szkoły podstawowe – Sylwia Grams (SP im. Stanisława Konarskiego w Milejowie) i Szymon Połeć (SP nr 11 w Lublinie), klasy 8 szkoły podstawowe – Lena Wilczek (SP nr 24 w Lublinie) i Cyprian Kwaśniak (SP nr 51 w Lublinie) oraz szkoły ponadpodstawowe – Jagoda Roczon (I LO w Lublinie) i Piotr Krzyszczak (VII LO w Lublinie).

Z kolei w kategorii rodzic zwyciężyli Agata Wójcik (XXIV LO w Lublinie) i Maciej Bujak (SP nr 28 w Lublinie), natomiast w kategorii nauczyciel Agnieszka Redner (Zespół Szkól Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie) i Dawid Duda (VII LO w Lublinie).

Pełne wyniki >>>

– Każdy uczestnik, który ukończył bieg otrzymał pamiątkowy, kolekcjonerski medal ze specjalnie przygotowanym wizerunkiem bohatera podziemia antykomunistycznego. Na zwycięzców czekały natomiast nagrody w klasyfikacjach uczniów, rodziców i nauczycieli. Była też losowana nagroda specjalna wśród wszystkich uczestników – podkreśla Marek Wątorski, prezes zarządu Fundacji „Ruchu Solidarności Rodzin”.

Celem biegu jest upamiętnienie w sportowy sposób ponad 170 milionów ofiar bestialskiego systemu komunistycznego na całym świecie, w tym ofiar poniesionych przez naród polski walczący o wolność z nieludzkim systemem.

Patronat honorowy nad biegiem objęli: Kamil Bortniczuk – Minister Sportu i Turystyki, Lech Sprawka – Wojewoda Lubelski, Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego i Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin.

Organizatorem biegu jest Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”, przy udziale Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, IPN Oddział Lublin i Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Bieg dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu „Sport dla Wszystkich” na dofinansowanie zadań z zakresu upowszechniania sportu w społeczeństwie realizowane w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku.

Partnerem Lubelskiej Biegowej Triady Pamięci jest Województwo Lubelskie, w ramach programu „Warto być Polakiem”.

Galeria foto >>>

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
Skip to content