32. Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” już 7 czerwca br.
Do startu największej imprezy biegowej województwa lubelskiego pozostało tylko 4 miesiące. Bieg odbędzie się w roku jubileuszu 45-lecia strajków „Lubelskiego Lipca 1980”, które rozpoczęły się 8 lipca w Świdniku, kolejno obejmując zakłady pracy w Lublinie i na Lubelszczyźnie, aż do zakończenia 24 lipca 1980 roku. Odwaga protestujących dała impuls do walki o wolną Polskę.
Ponad 100 tysięcy ludzi ze 170 zakładów pracy wystosowało 1200 postulatów. Ówczesny rząd PRL-u powołał rządową komisję do rozwiązania „problemu lubelskiego”. Strajki w naszym regionie zakończyły się sukcesem, jakim było podpisanie pierwszego porozumienia władz PZPR ze strajkującymi w WSK PZL Świdnik,11 lipca 1980 roku. To z kolei zaowocowało rozbudzeniem siły i woli zmian wśród polskich stoczniowców.
14 sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej im. Lenina wybuchł strajk w obronie zwolnionej z pracy Anny Walentynowicz, działaczki WZZ Wybrzeża. Powołano Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który sformułował 21 postulatów. W Międzyzakładowych Komitetach Strajkowych w Stoczni Gdańskiej skupionych było ok. 800 zakładów pracy z Wybrzeża Gdańskiego. 26 sierpnia 1980 r. rozpoczęły się strajki na Dolnym Śląsku, a 29 sierpnia „stanęły” kopalnie na Górnym Śląsku. Do protestów przyłączały się także zakłady z innych miast Polski. Pod naporem akcji strajkowej władze PRL zgodziły się na powstanie niezależnych samorządnych związków zawodowych wolnych od wpływu PZPR. 30 sierpnia 1980 r. podpisano porozumienia w Szczecinie, 31 sierpnia w Gdańsku, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju, a 11 września w Hucie Katowice (Dąbrowa Górnicza).
31 sierpnia 1980 roku powołano do życia Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.
Logo NSZZ jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Polski na świecie.
7 czerwca br. na sportowo uczcimy i przypomnimy te ważne wydarzenia. Dlatego już dziś rozpoczynajcie treningi, przekażcie informacje w swoich środowiskach, śledźcie informacje. Przygotowania do biegu ruszyły.
